Nekaj rastlinskih vrst, ki v skalnjaku Botaničnega vrta UM rastejo na apnencu …

SLOVENSKO IME

ROD

VRSTA

KRATEK OPIS

SLIKA

Dlakavi sleč

Rhododendron

R. hirsutum

  • Razrasel vednozelen grm,
  • rastlina je strupena.

Črni teloh

Helleborus

H. niger

  • Iz grških besed elein 'poškodovati' in bora 'hrana'
  • → to opozarja na strupenost rastline.
  • Epitet niger 'črn' → ima temno obarvano koreniko.

Spomladanska resa

Erica

E. carnea

  • Vednozelen pritlikav grmiček.
  • Nobena druga vresovka ne cveti tako zgodaj.
  • Samo spomladanska resa ima rada apnenec.

Kraški šetraj

Satureja

S. montana

  • Močno razvejan polgrm z rožnatimi ali vijoličastimi cvetovi.
  • Avtohtono tudi v Sloveniji.

Rumeni svišč

Gentiana

G. lutea

  • Imenujemo ga tudi košutnik.
  • Ima kratkopecljate, dolge rumene cvetove.
  • Večglava korenika lahko tehta do 10 kg.

Rušje/
Planinski bor

Pinus

P. mugo

  • V večini grmast bor z različnimi podvrstami.

Buchananova ježica

Acaena

A. buchananii

  • Blazinasta rastlina s srebrno sivimi listi.

Žički grobeljnik

Alyssum

A. montanum subsp. pluscanescens

  • Slovenski endemit iz okolice Žič pri Slovenskih Konjicah.
  • Spada v družino križnic.

Navadna potonika

Paeonia

P. officinalis

  • Zelnata trajnica.
  • Cvetovi so veliki do 10 cm, večinoma polni in rdeči.

Jerebika

Sorbus

S. aucuparia

  • Iz družine rožnic.
  • Ima majhne cvetove, bele barve.

Planinski srobot

Clematis

C. alpina

Velikonočnica

Pulsatilla

P. grandis

  • Prizadeta vrsta.
  • Modro vijolični cvetovi.

Rhododendron (sleč) je rod iz družine vresovk, v katerem je okoli 300 vrst. V Evropi poznamo šest vrst. Je vednozeleni ali listopadni grm ali drevo. Pogosto ima usnjate liste in rdeče, vijoličaste, rumene ali bele cvetove v kobulastih grozdih. V Alpah rasteta dlakavi sleč (Rhododendron hirsutum), ki uspeva na apnenih tleh in ima liste pokrite z dolgimi dlačicami, ter rjasti sleč (R. ferrugineum), ki uspeva na tleh brez apnenca in ima liste na spodnji strani pokrite z rjasto rdečimi žlezastimi luskami. Veliko tujih vrst gojijo kot okrasne rastline  (Duden, 2002).

SOPOMENKA: Rododendron.

ETIMOLOGIJA: Jezikoslovka Franja nam pove, da je beseda rododendron prevzeta iz grščine, ki je zložena iz rhódon ‛vrtnica’ in déndron ‛drevo’.

Helleborus (teloh) je rod iz družine zlatičevk. Poznamo okoli 25 vrst telohov. Najdemo jih v Evropi in osrednji Aziji. Teloh je strupena rastlina s stopalasto deljenimi listi in cevastimi medovniki v cvetu. V Sloveniji nam je najbolj znan črni teloh (H. niger), ki je 15 do 30 cm visoka zelnata trajnica. Najdemo ga v apeniških Alpah, Karpatih in Apeninih. Ima bele, pozneje škrlatno obarvane cvetove, ki pogosto cvetijo že v decembru (januarja do aprila). Uporabljajo ga tudi kot vrtno rastlino.

Zanimivosti: Črni in zeleni teloh so že v antiki uporabljali kot zdravilo, npr. za bruhanje, pospeševanje menstruacije, kot odvajalo, proti epilepsiji in manijam. Vsebuje heleborin in heleborein, ki sta srčna glikozida. Iz korenik teloha so pripravljali kihalni prašek. V srednjem veku je bil teloh simbol za dolgo življenje in je varoval pred duhovi ter čarovnijami  (Duden, 2002).

Etimologija: Franja opisuje, da je teloh tako poimenovan zaradi strupa, ki povzroča gnojenje ran. Nekoč so ga vstavljali bolni živini v preluknjan uhelj. Rana se je zgnojila in gnoj je odtekel, zato so verjeli, da je živina ozdravljena (Stramljič Breznik, 2008).

Pojav v ljudskem in umetnem slovstvu: Franja nam pripoveduje zgodbo o črnem telohu iz istoimenske pripovedi Avguština Šabca, ki je bila objavljena leta 1907 v ljubljanskem Zvončku. Med drugim opisuje otroke, ki so bili neizmerno veseli, ko so spomladi zagledali prvi črni teloh. Zaradi navdušenja in prevelike zatopljenosti v nabiranje so otroci celo zamudili v šolo. Če te zanima več, si poglej na Digitalni knjižnici Slovenije.

Erica (resa) je rod iz družine vresovk, v katerem je okoli 500 vrst. Razširjene so v južni Afriki, nekaj vrst tudi v tropski Afriki, v Sredozemlju (drevesaste rese) in od Alp do Velike Britanije (siva resa). Rese so vednozeleni, večinoma nizki, gosto razvejani grmi z igličastimi listi. Rese imajo zvonaste, vrčaste, cevaste ali pladnjaste cvetove, ki jih je po več skupaj na vejicah.

Spomladanska resa (E. carnea) je pritlikav grmiček, razširjen v Alpah in vzhodnih sredozemskih gorovjih. Visoka je 15–30 cm. Resa ima zelene, igličaste liste, ki so v štiri-števnih navideznih vretencih. Cveti od decembra do aprila in ima rožnate do svetlo rdeče cvetove  (Duden, 2002).

Zanimivost: Franja je ugotovila, da ima beseda resa v Slovarju slovenskega knjižnega jezika poleg poimenovanja za grmičasto rastlino tudi tri druge pomene, in sicer: 1. okrasna nit ali pramen iz niti na robu kakega tekstilnega izdelka; 2. kratek, oster podaljšek pleve pri klasu; 3. trša, daljša dlaka.

Satureja (šetraj):

Vrtni šetraj (S. hortensis) je enoletnica, ima bele do vijoličaste cvetove in suličaste liste. Izvira iz južne Evrope in Bližnjega vzhoda. Uporabljajo ga kot kuhinjsko začimbo, predvsem za jedi iz fižola.

Kraški šetraj (S. montana) je sorodnik vrtnega šetraja in mu je zelo podoben. Je močno razvejan polgrm, ki je visok do 40 cm in ga uvrščamo med začimbnice. Ima vijolične ali rožnate cvetove, ki so veliki 7–10 mm. Doma je v Sredozemlju, običajno pa se ga ne goji. Avtohtono raste tudi v Sloveniji (Duden, 2002).

Sopomenke: Čober, čuber, gorski šetraj, šatraj, šetrajka.

Pojav rastline v jeziku: »Kraški šetraj vrača moško moč nazaj,« pove Franja in obenem razmišlja, od kod se spomni teh besed. Na koncu izbrska, da tako o kraškem šetraju pravi stari pregovor, saj naj bi bila ta rastlina tudi afrodiziak. Ravno zaradi tega ga v samostanih niso smeli uživati, so ga pa lahko gojili in prodajali.

Simbolika: Kraški šetraj je simbol sreče ravno zaradi tega, ker je naravni afrodiziak in pomaga krepiti spolno moč.

Druge zanimivosti: V Evropi rastlini prav tako pripisujejo vlogo afrodiziaka. Deloval naj bi tako, da povečuje izločanje testosterona in hkrati preprečuje prezgodnji izliv pri moških. Deluje tudi na ženske, pri katerih krepi prekrvavitev maternice, kar pa v zreli nosečnosti ni priporočljivo, saj lahko sproži prezgodnji porod. Zato šetraja nosečnicam ne priporočajo.
 
Gentiana (svišč) je rod iz družine sviščevk z več kot 450 vrstami, imenujemo ga tudi encijan. Raste predvsem v gorovjih severne poloble in v Andih. Svišči so enoletne ali trajne zelnate rastline s celorobnimi, golimi listi in lijastimi, zvonastimi ali pladnjastimi cvetovi. V srednji Evropi je okoli 30 vrst, veliko je zavarovanih:

Panonski svišč (G. pannonica) ima 15–60 cm visoko, nerazvejano, votlo steblo in velike, zvonaste, rahlo škrlatne, modro rdeče ali črno rdeče pikčaste cvetove. Cvetovi rastejo v zalistju po več skupaj.

Spomladanski svišč (G. verna) ima pritlično listno rozeto, s kratkopecljatimi, modrimi posameznimi cvetovi z dolgo čašno cevjo.

Rumeni svišč ali košutnik (G. lutea) ima nerazvejana, do 2 metra visoka, kot prst debela, votla stebla. Listi so veliki, jajčasti in gosto vzdolžno žilnati. Cvetovi so rumeni, dolgi skoraj 2,5 cm in na kratkih pecljih. Ima večglavo koreniko, ki lahko tehta tudi do 10 kg.

Močvirski svišč (G. pneumonanthe) je visok 15–50 cm. Ima črtalaste liste ter zvonaste modre cvetove, ki imajo na notranji strani zelene proge.

Trebušasti svišč (G. utriculosa) je visok do 25 cm, ima napihnjeno čašo, cvetovi so modri, na zunanji strani pa tudi zelenkasti  (Duden, 2002).

Sopomenka: Encijan.

Etimologija: Slovenistka Franja nam razlaga, da je beseda svišč verjetno izpeljano iz besede svískati ‛žvižgati’, ker je na svišč mogoče piskati kot na trobentico.

Frazeologija: Franja je poleg tega ugotovila, da v slovenskem jeziku poznamo frazem hud kakor encijan, ki opisuje nekaj, kar je zelo močnega okusa.

Zanimivost: Beseda svišč ima v Slovarju slovenskega knjižnega jezika tudi dva druga pomena, in sicer: 1. oster, sikajoč glas; 2. zelo droben, naplavljen ali z vetrom nanesen pesek. Encijan pa imenujemo tudi grenko žgano pijačo, ki vsebuje izvlečke iz korenik rumenega encijana. 

Rušje je v večini grmast bor z več podvrstami v gorovjih. Raste od Pirenejev, čez Alpe do Balkana (v sredogorju sr. Evrope). Ima črnikasto skorjo in goste pare iglic. Storži so skoraj sedeči in nameščeni vodoravno ali poševno, ko so zreli se bleščijo. Poznamo štiri v raznih oblikah pojavljajoče se podvrste  (Duden, 2002):

  1. Pinus mugo ssp. pumilio: Apnenčasta rastišča mu ne ustrezajo, visok je do 1,5 m, večstebelno grmast, polegel, veje so goste in rastejo navzgor, storži so skoraj okrogli.
  2. Pinus mugo ssp. mugo: Raste v vzhodnih Alpah, je poleglo plazeč, storži so praviloma stožčasto do podolgovato jajčasti. Raste v Sloveniji.
  3. Pinus mugo ssp. uncinata: Raste na produ in na humoznih, skalnatih tleh. Je drevo, visoko do 10 m. Storži so nesimetrično stožčasti, dolgi 2–6 cm, luske so kljukasto zavihane nazaj in so bolj dolge kot široke.
  4. Pinus mugo ssp. rotundata: Raste na visokih barjih, je grm ali nižje drevo. Storži so nesimetrično jajčasti ali stožčasti, luske so bolj široke kot dolge, samo rahlo zavihane nazaj.

Sopomenke: Ruševje, burje, cretovje, gorski bor, planinski bor, pritlikavi bor, košutje.

Etimologija: Franja opisuje, da je beseda rušje ali ruševje kolektiv od nar. ruš v enakem pomenu, kar je prevzeto iz furlanskega russe, kar pomeni ‛grmičasti bor’.

Acaena (ježica) je rod z južne zemeljske poloble, ki ima več vrst. Razrastejo se v močne preproge.

Ena od vrst je A. microphylla, ki ima majhne, praprotaste, včasih bronasto obarvane liste in poleti skoraj brezstebelne živordeče cvetne glavice.

Druge vrste so: A. buchananii, A. caesiiglauca (glauca), A. novae-zelandiae, A. »Purple Carpet«  (Beckett, 1995).

Alyssum (grobeljnik) je rod iz družine križnic, v katerem je okoli 100 vrst, ki so razširjene v srednji Evropi in do Sredozemlja ter do osrednje Azije. So zelnate rastline ali polgrmi s celorobimi, črtalastimi ali lopatičastimi listi. Steblo in listi so velikokrat pokriti z zvezdastimi laski. Cvetovi so večinoma rumeni in rastejo v grozdih. Plodovi grobeljnika so luščki.

Skalni grobeljnik oziroma skalno zlatenko (Alyssum saxatile = Aurinia saxatlis) velikokrat najdemo v skalnjakih kot okrasno rastlino (Duden, 2002).

Etimologija: Jezikoslovka Franja razlaga, da naj bi rastlina grobeljnik po nekaterih izpovedih ime dobila zaradi dejstva, ker so z njo pogosto krasili grobove.

Franja je ugotovila tudi, da latinsko ime alyssum izhaja iz besede lyssa, ki pomeni 'pasja steklina', predpona a- pa pomeni 'proti steklini'.

Paeonia (potonika) je edini rod iz družine potonikovk (Paeoniaceae), ki ima več kot 30 vrst v Evropi, Aziji in Severni Ameriki. To so trajne rastline z zelnatimi ali olesenelimi stebli. Imajo sestavljene liste. Cvetovi so beli, rumeni, rožnati ali rdeči. So ene najbolj priljubljenih okrasnih rastlin. Najbolj pomembni vrsti s številnimi vzgojenimi oblikami sta (Duden, 2004):

Sopomenke: Božur, devetek, katonika, kresnik, krsnik, mode, papinja, patonija, patonka, pivonka, potonika, potonka, prstenik, telek, trojaška rožica.

Etimologija: Franja opisuje, da je potonika izpeljana iz grške besede Paian, ime zdravnika bogov in Apolonovega vzdevka oziroma iz občnoimenskega paian ’zdravnik, pomočnik, rešitelj’.

Simbolika: Franja je ugotovila tudi, da naj bi potonika simbolizirala zaskrbljenost, jezo, prizadetost, sramoto in sramežljivost. Njena govorica pravi: Tvoj ponos je neznosen.

Sorbus (jerebika) je rod iz družine rožnic, v katerem je okoli 100 vrst v severnem zmernem pasu (osem vrst je v srednji Evropi). To so drevesa ali grmi z nedeljenimi ali pernatimi listi. Cvetovi so majhni in beli. Plodovi so majhni in podobni jabolku, rdeče, rjave, rumene, zelenkaste ali bele barve. Med vrste v rodu Sorbus prištevamo jerebiko, brek in mokovec  (Duden, 2002).

Etimologija: Franja opisuje, da je beseda jerebika izpeljana iz praslovanskega pridevnika, ki pomeni 'pisan, grahast', ker jerebika jeseni, ko zorijo jagode, v svojem okolju izgleda grahasto pisana.

Zanimivost: Franja je nekje slišala, da je med nekaterimi ljudstvi, ki živijo na področjih, kjer raste jerebika, razširjeno verovanje, da je jerebika sveto drevo – in zato velja prepoved uporabe jerebikinega lesa za kurjavo. Če bi v peči gorelo poleno jerebike, bi zato nekdo v družini zbolel in ne bi ozdravel, vse dokler iz peči ne bi odstranili jerebikinega pepela.

Pojav rastline v ljudskem in umetnem slovstvu: Franja nam predstavlja pesem Andreje Borin, ki nosi naslov Jerebika:

Tista jerebika,
ki ob plotu rase, 
tiho in samotno
skozi letne čase,
danes navsezgodaj
je obisk dobila.
Drobna črna ptica
je pri njej kosila.

Clematis (srobot) je rod iz družine zlatičevk, v katerem je okoli 300 vrst, razširjenih po vsem svetu. Sroboti so vednozeleni ali listopadni plezajoči grmi, tudi pokončni polgrmi ali zelnate trajnice. Listi so enostavni, trojni ali pernati, listni pecelj pa se pogosto ovija. Cveti belo ali vijolično  (Duden, 2002).

Etimologija: Slovenistka Franja je izbrskala, da je beseda srobot verjetno sorodna s praslovansko besedo skrobot) ali *skrobut), ki pomeni ’praskati’.

Ime klematis pa izhaja iz grške besede klema in pomeni 'podoben trti' oziroma 'ovijalka'.

Pulsatilla (kosmatinec) je rod iz družine zlatičevk, v katerem je okoli 30 vrst, ki rastejo na severni polobli. Na apnenih tleh raste navadni kosmatinec (P. vulgaris), ki je strupen, ponekod pa tudi zavarovan. Cvetovi so svetlo vijolični in zvonasti.
V Sloveniji poznamo velikonočnico (tudi velikonočni kosmatinec) (P. grandis = P. vulgaris spp. grandis), ki je zaščitena  (Duden, 2002).

Velikonočnica je zelnata trajnica. Najdemo jo na kamnitih travnikih pod Bočem in v Ponikvi. Po celi rastlini so dlačice dolge od 5 do 10 mm in se na soncu srebrno svetijo. Cvet je znotraj modro vijoličen. Na začetku je cvet pokončen, pozneje pa se obesi navzdol, širok je okoli 5 cm.

Zanimivost: Vse vrste iz rodu Pulsatilla vsebujejo snov, ki deluje protivnetno, lajša bolečine, razstruplja kri in zdravi kožne bolezni. Večji odmerki pa so škodljivi!

Etimologija: Franja je ugotovila, da je kosmatinec tako ime dobil zaradi svoje dlakavosti.

Pojav rastline v ljudskem in umetnem slovstvu: Franja nam razlaga, da je velikonočnice v svojih delih rad omenjal Srečko Kosovel, ki je napisal tudi dve pesmi z naslovoma Velikonočnice (Očetu in materi) in Velikonočnice (odgovor).

Rhododendron hirsutum L. – dlakavi sleč

Ericaceae – vresovke. Srednja Evropa, Slovenija, Hrvaška, Alpe, Bosna, Francija, Italija. V skalnjaku na vrhu dela z apnencem.

OPIS: Dlakavi sleč je vednozelen grm, ki lahko zraste tudi več kot 1 m visoko. Mladi poganjki so dlakavi. Ima eliptično podolgovate liste, ki so dolgi 2–3 cm in so po robu resasto dlakavi. Listi so na obeh straneh zelene barve, na spodnji strani pa imajo luskaste žleze. Cvetovi so rožnate barve in so v grozdastih socvetjih. Plod dlakavega sleča je predalasta glavica  (Wraber, 2006).

RASTIŠČE: Sveža, s karbonati bogata tla, ruševje, alpske resave, na skalah, svetli gozdovi.

RAZŠIRJENOST: Alpe (ni na Pohorju), Trnovski gozd, Idrijsko in Cerkljansko hribovje, Zasavje, Iški vintgar, Snežnik, Boč, Donačka gora, Gorjanci, od spodnjesredogorskega do visokogorskega pasu, nižje v hladnih soteskah.

ČAS CVETENJA: Od junija do avgusta.

ŽIVLJENJSKA OBLIKA, VIŠINA RASTLINE: Lesnata rastlina, fanerofit (lesnata rastlina, brsti so vsaj 20 cm nad tlemi, zaščiteni so z luskolisti); 30–100 cm.

ŠTEVILO VRST RODU V SLOVENIJI: 3

ZANIMIVOST: Rastlina je strupena, ker vsebuje diterpen andromedotoksin   (Pintar & Seliškar, 2015).

Helleborus niger L. – črni teloh

Kalcifilna rastlina, družina Ranunculaceae – zlatičevke. Evropa, Italija, Slovenija, Hrvaška, Francija, Češka. Apnenčasti hribček  (Krajnčič, 2005).

OPIS: Barva cvetov črnega teloha se spreminja od snežno bele (začetek cvetenja) do rdeče ali vijolično zelene (dozorevanje plodov). Cvetovi rastlin na sončnih rastiščih se obarvajo izraziteje.  

RASTIŠČE: Svetli gozdovi, grmišča, pašniki na karbonatni podlagi.

RAZŠIRJENOST: Alpsko, predalpsko, dinarsko, preddinarsko območje od nižin do podvisokogorskega pasu.

NARAVOVARSTVENI STATUS: Zavarovana vrsta – O° (rastlinske vrste, pri katerih ni prepovedi za nabiranje nadzemnih delov rastlin, razen semen oziroma plodov).

ČAS CVETENJA: Od januarja do maja.

ŽIVLJENSKA OBLIKA, VIŠINA RASTLINE: Hemikriptofit (zelnata trajnica, v neugodnem obdobju odmre, brsti so na površini tal ali največ 5 cm nad njimi, zaščiteni so z odmrlimi rastlinskimi deli, s snegom); 15–30 cm.

ŠTEVILO VRST RODU V SLOVENIJI: 5

ZANIMIVOSTI: Ime rodu je sestavljeno iz grških besed elein 'poškodovati' in bora 'rana', kar opozarja na strupenost rastline. Epitet niger pomeni 'črn', saj ima temno obarvano koreniko. V rastlini najdemo toksina protoanemonin in ranunkulin (Pintar & Seliškar, 2015).

SOPOMENKE: Črnglavec, devetik, devetnik, dragonja, glavobolka, kihavka, kihljec, klapača, kober, kujanica, kukurek, kukurjek, kurica, kurja slep, kurja smrt, kurečnik, kurjica, maslak, pastorka, petkož, slepica, smrtnica, talač, talog, taloh, talov, talovin, talovje, telog, teloh, topoglavka, trpoglavka, zavlačni koren, zavlačnik.

Erica carnea L. – spomladanska resa

Družina Ericaceae – vresovke. Evropa, Slovenija, Fancija, Italija, sred. Evropa, Balkan. Južni, severovzhodni, zahodni in vzhodni del Amfibolitno-serpentinitskega hribčka  (Krajnčič, 2005).

OPIS: Je zimzelen pritlikav grmiček, visok do 25 cm. Prekriva lahko velike površine, saj je gosto razvejan. Mlade vejice so zelo prožne, s staranjem pa olesenijo in se obarvajo temno rjavo. V vretencih so na vejicah nameščeni štirje kratki in igličasti listi. Pozimi se spremenijo iz temno zelene v umazano rjavozeleno barvo. Cvetovi so svetlo do temno rožnate barve in so združeni v grozdasta socvetja na vrhu poganjkov, vsi cvetovi so nagnjeni v isto smer. Plodovi spomladanske rese so glavice, ki jih obdajajo posušeni venci  (Drevesa in grmi, 2005).

RASTIŠČE: Karbonatna, predvsem dolomitna tla, borovi gozdovi in njihovi robovi, kamnita travišča.

RAZŠIRJENOST: Slovenija, od nižine do visokogorskega pasu. Vrste ni v Slovenskih goricah, Prekmurju, Suhi krajini in Beli krajini.

ČAS CVETENJA: Od februarja do julija.

ŽIVLJENSKA OBLIKA, VIŠINA RASTLINE: Lesnata rastlina, hamefit (brsti so večinoma do 10 cm nad tlemi, vendar ne višje kot 50 cm, zaščiteni z odmrlimi rastlinskimi deli, snegom. To so večinoma rastline na ekstremnih rastiščih); 10–30 cm.

ŠTEVILO VRST RODU V SLOVENIJI: 1

ZANIMIVOSTI: Rodovno ime izvira iz grške besede za reso ereike 'razbiti, zdrobiti' (1. razlaga: ker močne korenine, ki poženejo v skalno razpoko, lahko zdrobijo kamen; 2. razlaga: prepričanje, da pripravki razbijejo ledvične kamne).

V rastlini najdemo ursolno in gentizinsko kislino ter glikozid arbutin, ki preprečuje nastajanje melanina v koži   (Pintar & Seliškar, 2015).

Od ostalih vresovk nobena ne cveti tako zgodaj kot spomladanska resa. Velikokrat zacveti še preden se stali sneg  (Drevesa in grmi, 2005).

Od vseh res ima samo spomladanska rada apnenec, ostale pa imajo raje kisla, bogata in humozna tla   (Simoni, 2003).